U československého vlčáka jsme nalezli věrnost psa, moudrost a hravost vlka, ducha nespoutané přírody a hluboký smysl pro rodinu.
O historii a chovu plemene se dá nalézt spousta informací na internetu či v odborných publikacích.
My doporučujeme:
Klub chovatelů československého vlčáka
Jak to bylo s ČSV, aneb Ing. Karel Hartl vypravuje
Karel Hartl - Československý vlčák
Elli H. Radinger - Moudrost vlků
Hlavní zásady pro výchovu Čévéčka:
1) Socializace: Co nejvíce se setkávejte s hodnými a vyrovnanými psy a lidmi a dopřejte svému štěněti čas vstřebávat pachy a dotyky, Do ničeho ho nenuťte, vždy ho mějte bezpečně na vodítku, nikdy nesmí ze strachu utéct. Podržte ho, když je nejisté, a ukažte mu, že se není čeho bát. Důležité je zvykat ho na nové věci a situace od prvních společných chvil a alespoň půl roku i déle. Ze strachu vzniká agrese.
2) Manipulace: Berte velmi často psa do náručí, dotýkejte se ho na všech částech těla, otevírejte mu pusu, zvykejte ho na to, že vy mu můžete kdykoli cokoli ošetřit, vyčistit atd.
3) Důslednost: Trvejte na povelu, dokud ho pes nesplní, jinak se naučí dělat si z vás blázny a že vlastně nemusí poslouchat. Pokud čekáte, že čévo bude jako německý či belgický ovčák, nepořizujte si ho!! Jsou velmi chytří, ale rychle se přecvičí, není to pes na drezůru, spíše na rozumný výcvik a učení hrou. Buďte chytřejší a přečůrejte svého psa vy a ne naopak. Vždy se dá vymyslet nějaká blbina, co psa zaujme a najednou kouká, že povel splnil i když nechtěl. Doporučuji pozitivní motivaci přes pamlsky a doteky. Dejte mu jasné hranice, co nesmí a na nich si trvejte!
4) Nenecháváme psy a děti bez dozoru o samotě a také by se nemělo stát, že dítě má přístup ke psovi v době krmení. Přirozeně si hlídají svou kořist a mohou nepatřičně reagovat. My páníčci jsme ti odpovědní, kdo má udávat pravidla a tempo a myslím si, že následky nezdravého jednání psů jsou vinou člověka.
5) Krmení: Krmte svého psa o samotě, ať má klid a nežere ve stresu. Občas vy jako páníček mu při žraní do misky něco hodně lepšího (prsa, svíčková) přihoďte, ať v budoucnu na vás nevrčí a ví, že mu nic neseberete, ale přidáte!
Jako stravu doporučuji granule lisované za studena kvůli zachovaní vitaminů a minerálů. Samozřejmě BARF krmení. Bylinné doplňky stravy. Občas kysané zelí, tvaroh, mrkev, řepa, žloutek atd.
Štěňatům dáváme jinou stravu než dospělým, více info po odběru štěňat do péče.
Podrobnější info a doporučení rádi podáme telefonicky či osobně.
Aktivity
Čévo je vytrvalý, multifunkční pes, kterého můžete vést k mnoha aktivitám. Stopování, agility, canicross, mushering, pracovní výcvik, aportování, běhání, obrany, výlety atd.
NEGATIVA aneb kde je háček??
Je několik důležitých informací, co musíte o tomto plemeni vědět a pokud se vám zdají nepřekonatelné, nepořizujte si ho. Především první rok chovu bude náročný, protože se zde promítá jejich divokost a ne vždy do příjemných věcí.
Hrabou nory, loví myši a hraboše, kousají do všeho, co mají v dosahu - hlavně při přezubení a okusováním i projevují lásku, budou vás vítat, jako když vás měsíc neviděli a chtějí vám vlézt až za krk.
Jsou velmi společenští, není to pes na řetěz k boudě, ale potřebují pohyb, vaši společnost a váš čas.
Především v dospívání se u nich ukazuje nesnášenlivost stejného pohlaví, takže pokud chcete psa, co bude lítat po celém parku bez dozoru mezi všemi psy a lidmi, není to pes pro vás.
Jsou velmi chytří a pokud se nudí, vymýšlí samé lumpárny počínaje ničením a konče útěkářstvím, kde hrozí, že je pes v nebezpečí či se naučí lovit. To by nikdy neměl a od mala ho vedeme k tomu, že to nesmí!!
Na všem se dá od mala pracovat ve výchově, nastavením jasných hranic a různými fígly spoustu zlozvyků zmírníte či odnaučíte úplně.
Určitě je toto plemeno výzva, ale nemusíte být zkušený kynolog, stačí mít trpělivost a chuť psa vycvičit, mít pevné nervy a i když vám sežere notebook, nepotrestat ho nepříslušně. Psa netrestáme fyzicky, ztratí ve vás důvěru a naruší to váš vztah. Hodně mu vyhubujeme a vytaháme za kůži na krku. Pamatujte však, že reakční doba je pouze několik sekund po činu, kdy pes ví, za co je trestán.
Výstavy
Naším cílem nebylo mít šampiony na výstavy, nicméně setkávání a zkušenost na výstavě je pro psa velmi užitečná a socializačně významná událost. Je to skvělý zážitek a pokud budete chtít svého psa připravit, rádi vám pomůžeme i doprovodíme.